Dobrej jakości skórzane rękawiczki z całą pewnością wytrzymają nawet kilka sezonów. Warunek jest jeden – musisz zadbać o ich właściwą pielęgnację. Staraj się regularnie wykonywać zabiegi, dzięki którym będą czyste i odświeżone. Nie wiesz, jak to zrobić? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak wyczyścić skórzane rękawiczki. Zaproponowane rozwiązania nie tylko pomogą Ci uporać się z zabrudzeniami, ale również poruszą kwestie dotyczące właściwej konserwacji.
Czy skórzane rękawiczki można prać?
Rękawiczki wykonane ze skóry powinno się przechowywać w suchym, przewiewnym, chłodnym i ciemnym miejscu – ten ostatni punkt dotyczy zwłaszcza białych modeli, które niestety pod wpływem promieni słonecznych lubią żółknąć. Zanim je tam odłożysz, warto jednak sprawdzić, czy są czyste. Jeśli nie, to należy poczynić ku temu odpowiednie kroki.
Pierwszym pytaniem, jakie nasunie Ci się na myśl, będzie pewnie to, czy skórzane rękawiczki można prać? Tak z pewnością byłoby najprościej, jednak niestety tego materiału nie możesz wrzucić do pralki. Woda wpływa na niego niekorzystnie – jeśli skóra by nią przesiąkła, to z pewnością uległaby zniszczeniu oraz skurczeniu. Skórzane rękawiczki możesz jednak umyć w naczyniu z wodą. Pamiętaj tylko, aby zrobić to szybko. Wówczas ciecz nie zdąży się wchłonąć. Najlepiej jest założyć rękawiczki na dłonie i umyć ręce w ciepłej wodzie z mydlinami. Następnie należy wypłukać dłonie w chłodnej wodzie, co pozwoli pozbyć się resztek mydła. Wykonaj taki zabieg kilka razy, zmieniając przy tym wodę na czystą. Na koniec dodaj odrobinę gliceryny – w ten sposób zadbasz o odpowiednie nawilżenie materiału, dzięki czemu skóra zachowa swoją miękkość.
Jak suszyć wyroby ze skóry?
Po myciu przychodzi pora na suszenie. Na początek pozbądź się nadmiaru wody. Nie wyciskaj jednak rękawiczek, tylko dociśnij do nich odpowiedni materiał. Musi on być delikatny, dlatego najlepiej sprawdzi się do tego ściereczka z mikrofibry lub ręcznik frotte. Odłóż rękawiczki do wyschnięcia, umieszczając je w temperaturze pokojowej. Nigdy nie kładź ich w pobliżu źródła ciepła. W ten sposób mógłyby się zdeformować lub nawet popękać. Dobrze jest też wcześniej wypełnić rękawice, np. papierem.
O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do pielęgnacji rękawiczek?
Zanim rozpoczniesz działania pielęgnacyjne, uważaj na kilka ważnych kwestii.
Po pierwsze, sprawdź, czy z rękawiczek można wyjąć wyściółkę. Jeśli tak, to należy to zrobić. Po drugie, każdą z wymienionych przez nas metod wypróbuj na niewielkim obszarze skóry i to najlepiej od niewidocznej strony. W ten sposób upewnisz się co do tego, że dana metoda nie zniszczy materiału. No i na koniec – bądź delikatny. Wykluczone jest przede wszystkim intensywne tarcie oraz używanie twardych szczotek lub innych, ostrych narzędzi.
Jak wyczyścić skórzane rękawiczki?
Jeśli chcesz wyczyścić skórzane rękawiczki, to najkorzystniej jest użyć do tego profesjonalnych preparatów do pielęgnacji skór naturalnych. Mają one odpowiednio dopasowany skład. Dzięki temu są w stanie pozbyć się nawet tych bardziej wymagających zabrudzeń, a przy tym dają pewność, że skóra się nie zniszczy.
To jednak nie wszystko. W przypadku skór licowych każde czyszczenie powinno być zakończone odpowiednią pielęgnacją, w której skład wchodzi – nawilżenie i konserwacja. Dobrze jest wiedzieć, że sucha skóra jest bardzo podatna na zniszczenia – pojawiają się na niej liczne ubytki oraz łuszczenie. Im bardziej nawilżona, tym mniejsze jest ryzyko, że straci swój pierwotny wygląd. Odpowiednia pielęgnacja przedłuża więc jej żywotność. W naszym sklepie specjalnie dla osób, które chcą dbać o skórzane wyroby, umieściliśmy preparat Bama. Jest to delikatny, żelowy krem do miękkich skór licowych. Nadaje im miękkości, maskuje i niweluje niewielkie zadrapania oraz tworzy warstwę ochronną, dzięki której materiał jest mniej podatny na zabrudzenia, a także bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr, słońce czy deszcz.
Pielęgnacja skórzanych rękawiczek – domowe sposoby
Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest użycie dedykowanych preparatów, to czasami można posłużyć się też domowymi sposobami. Przedstawione przez nas metody są skuteczne, a przy tym w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry.
Oliwka dla dzieci
Przy pielęgnacji skórzanych rękawiczek dobrze sprawdza się oliwka dla dzieci. Wystarczy nasączyć nią wacik bądź delikatną ściereczkę i przetrzeć materiał. W rezultacie pozbędziesz się zabrudzeń, a skóra nabierze połysku i zostanie zabezpieczona.
Mleko lub roztwór mydła
Wspomniany wacik lub ściereczkę można nasączyć też zimnym mlekiem albo roztworem mydła. W tym wypadku konieczne jest jednak zastosowanie dodatkowej konserwacji.
Wazelina lub tłusty krem
Jak już wspominaliśmy, należy regularnie dbać o właściwe nawilżenie skóry. Jeśli nie masz do tego odpowiedniego środka, to możesz też użyć wazeliny lub tłustego kremu. Równomiernie nałóż preparat i odczekaj kilka minut. Po upływie tego czasu zetrzyj nadmiar i ciesz się z uzyskanej miękkości i połysku.
Gumka do mazania
Chyba każdy ma w domu białą gumkę do mazania. Czy wiedziałeś jednak, że może ona być bardzo przydatna podczas czyszczenia skórzanych rękawiczek? Skutecznie usuwa zabrudzenia i zanieczyszczenia – również te, które powstały za sprawą atramentu.
Przekrojona cebula
Tłuste plamy są bardzo trudne do usunięcia, a już w szczególności wtedy, kiedy dopuścisz do ich zaschnięcia. Chociaż wydawać Ci się może, że w tym wypadku już w żaden sposób sobie z nimi nie poradzisz, z pomocą może przyjść Ci cebula. To doskonały sposób na tego typu zabrudzenia. Przekrój warzywo na pół i pocieraj nim plamę tak długo, aż zniknie. Na koniec przetrzyj to miejsce chusteczką dla niemowląt bez alkoholu i gotowe.
Jak wyczyścić skórzane rękawiczki w środku?
Rękawiczki brudzą się nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zabrudzenia, pot i towarzyszący mu brzydki zapach, mogą skutecznie zniechęcać do ich ponownego założenia. Nie zapominaj więc o dbaniu o czystość od strony wewnętrznej. Najpierw przełóż rękawiczki na drugą stronę, a następnie poszewkę posyp talkiem, pudrem dla niemowląt lub skrobią ziemniaczaną. Wetrzyj proszek palcami i chwilę poczekaj, aż wchłonie brud i pot. Po wszystkim delikatnie wyszczotkuj wszystkie zanieczyszczenia.
Zwróć uwagę na rodzaj skóry
Zanim rozpoczniesz czyszczenie, zwróć uwagę na rodzaj skóry, z którą masz do czynienia. Będzie on miał wpływ na wybór odpowiedniej metody. Właściwe dopasowanie jest konieczne zarówno w przypadku zastosowania profesjonalnych preparatów, jak i wtedy, kiedy zdecydujesz się na domowe sposoby. Podczas czyszczenia rękawic z irchy, które niestety bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom, można zdecydować się na wspomniane na samym początku umycie. Przy niewielkich, punktowych zabrudzeniach śmiało użyj też gumki do mazania. Jeśli zaś chodzi o rękawice ze skóry licowej, to szczególnie dobrze sprawdza się metoda oparta o roztwór mydła lub mleko.