Skórzane rękawiczki to stylowy i modny dodatek. Nic więc dziwnego, że są coraz częstszym wyborem wśród klientów. Skoro się tutaj znalazłeś, to zapewne i Ty stałeś się ich posiadaczem. Bądź pewien, że posłużą Ci co najmniej przez kilka sezonów, zachowując przy tym nienaganny wygląd. Musisz tylko odpowiednio się o nie zatroszczyć. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci zatem, jak dbać o skórzane rękawiczki.
Dlaczego należy prawidłowo dbać o skórzane rękawiczki?
Chociaż skóra to bardzo wytrzymały materiał, to niestety nie jest niezniszczalna. Wobec tego pewne czynniki mogą prowadzić do jej starzenia się bądź też powstawania ubytków i uszkodzeń. Ze względu na to, że nie wpływa to dobrze na jej odbiór wizualny, należy prawidłowo o nią zadbać. W rezultacie przedłużysz jej żywotność i uzyskasz świeży wygląd swoich rękawiczek. Nie jest to trudne ani wymagające. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, o których opowiemy poniżej.
Jak dbać o skórzane rękawiczki?
Nawet najdroższy model skórzanych rękawiczek straci swój nienaganny wygląd, jeśli nie będziesz prawidłowo o nie dbał. Czynności te obejmują w szczególności:
Regularne czyszczenie
Nieestetyczne plamy czy zacieki mogłyby mocno wpłynąć na wizualny odbiór Twoich rękawiczek. Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu i odświeżaniu struktury skóry. Wbrew pozorom jest to jak najbardziej dopuszczalne. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić. Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym poprzednim wpisie. Z niego dowiesz się m.in. tego, czy skórzane rękawiczki można prać oraz jak czyścić poszczególne rodzaje skóry. Niezależnie od tego, z której metody będziesz korzystać, użyj miękkich szmatek, tak aby nie uszkodzić powierzchni.
Prawidłowa pielęgnacja i impregnacja
Jak już wspominaliśmy, skóra jest bardzo wytrzymała. Niestety bywa również podatna na działanie niektórych czynników. Chodzi tutaj głównie o czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Pojawia się m.in. tendencja do pękania. Musisz więc odpowiednio zabezpieczyć rękawiczki przed wiatrem, mrozem, deszczem i słońcem. Bardzo ważne jest również regularne nawilżanie, które nie tylko dodaje im blasku, ale także przedłuża ich żywotność. To wszystko dlatego, że sucha skóra zaczyna się kurczyć. Objawia się to poprzez powstawanie ubytków i łuszczenie.
Zarówno do impregnacji, jak i nawilżania najlepiej użyć dedykowanych do tego preparatów. W naszym sklepie znajdziesz np. specjalistyczny, żelowy krem Bama. Środek ten działa dwutorowo, nawilżając skórę i chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami. W ostateczności możesz też skorzystać z domowych sposobów, takich jak oliwka dla dzieci, olejek rycynowy czy wazelina.
Unikanie przemoczenia
Z pewnością wiesz, że skóra nie lubi wody. W przypadku rękawiczek czasami może jednak dojść do ich przemoczenia. Czy w ten sposób kończy się ich żywotność? Absolutnie nie. Trzeba tylko wiedzieć, jak postępować.
Przede wszystkim swobodnie rozłóż przemoczone rękawiczki w suchym miejscu. Nie staraj się jednak w żaden sposób przyspieszać procesu suszenia. Umieszczanie skóry w pobliżu źródeł ciepła mogłoby uszkodzić jej strukturę. W rezultacie doszłoby do jej stwardnienia, nadmiernego wysuszenia i utraty połysku. Po wysuszeniu koniecznie przystąp do nawilżenia rękawiczek. Tak, jak przy regularnej pielęgnacji, używaj przy tym preparatu dostosowanego do rodzaju skóry i jej koloru.
Przechowywanie
Na stan rękawiczek wpływa również sposób ich przechowywania. Miejsce i warunki nie mogą być więc przypadkowe. Uwagę zwróć na:
– możliwość zamknięcia – wyroby skórzane dobrze jest umieścić w zamknięciu. Wówczas kurz nie wnika w głąb skóry, a rękawiczki znacznie dłużej wyglądają świeżo. Pod żadnym pozorem nie wkładaj ich jednak do foliowego worka lub innych szczelnie zamykanych pojemników. Ze względu na słabą wentylację ich wygląd mógłby się znacznie pogorszyć. Lepiej jest postawić na drewniane szafki bądź regały. Jako dodatkowe zabezpieczenie możesz wykorzystać specjalny pokrowiec. Pamiętaj jednak, aby był przewiewny;
– temperaturę otoczenia – miejsce, które wybierzesz, nie może być ani za ciepłe, ani za zimne. Optymalna temperatura przechowywania skórzanych rękawiczek mieści się w granicach od 5 do 16 stopni Celsjusza. Jeśli rękawiczki mają skórę z rodzaju futerkowych, to chłodne miejsce zabezpieczy je dodatkowo przed atakiem pasożytów;
– zaciemnienie – nie narażaj skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Oddziałują one na materiał, przyspieszając proces starzenia się i utleniania;
– wilgotność – jest to kolejna, ważna kwestia. Jeśli skórzane rękawiczki będą znajdowały się w zawilgoconym miejscu, to skóra stanie się elastyczna i rozciągliwa. Co więcej, w połączeniu z wysoką temperaturą mogłoby nawet dojść do jej pleśnienia. Przyjmuje się zatem, że wilgotność podczas przechowywania nie może przekraczać 70%;
– obecność ostrych przedmiotów – mogłyby uszkodzić skórę, tworząc na jej powierzchni nieestetyczne rysy.
Wiesz już, jak dbać o skórzane rękawiczki. Całkiem proste, prawda? Wprowadź więc nasze porady w życie, a szybko zauważysz rezultaty.